

SA-672 Cev od ugljičnog čelika B70 za rad pod visokim pritiskom
SA-672 Klasa B70je acijev od ugljičnog-manganskog čelika visoke{0}}čvrstoćedizajniran zaaplikacije visokog{0}}pritiska,{1}}visoke temperature, posebno u sektorima proizvodnje električne energije, petrohemije i teške industrije gdje je potrebna superiorna snaga.
Ključne karakteristike
Vrsta materijala:Električno-fusion{1}}zavarene cijevi od ugljičnog čelika
Primarni standard: ASTM A672 / ASME SA-672- Električna-Fusion-Zavarena čelična cijev za usluge visokog-pritiska pri umjerenim temperaturama
Oznaka razreda:B=240 MPa (35 ksi) minimalna čvrstoća tečenja, 70=485 MPa (70 ksi) minimalna vlačna čvrstoća
Proizvodnja:Električno fuziono zavarivanje sa uzdužnim šavom + potpuna termička obrada
Primarna upotreba:Cjevovodi visokog-pritiska u elektranama, rafinerijama i procesnoj industriji
Hemijski sastav (SA-672 Grade B70)
| Element | Sadržaj (%) | Bilješke |
|---|---|---|
| C (ugljik) | Manje ili jednako 0,24 | Nešto veći od B65 za povećanu snagu |
| Mn (mangan) | Manje ili jednako 1,35 | Povećano sa B65 (manje ili jednako 1,20%) za poboljšanu snagu |
| P (fosfor) | Manje ili jednako 0,035 | Maksimalna granica |
| S (sumpor) | Manje ili jednako 0,035 | Maksimalna granica |
| Si (silicijum) | Manje ili jednako 0,35 | Deoksidans, jačanje snage |
| Cu (bakar) | Manje ili jednako 0,35 | Opciono, za poboljšanje korozije |
| ni (nikl) | Manje ili jednako 0,25 | Opcioni legirajući element |
| Cr (hrom) | Manje ili jednako 0,25 | Opcioni legirajući element |
| Mo (molibden) | Manje ili jednako 0,08 | Opcioni legirajući element |
| V (vanadij) | Manje ili jednako 0,03 | Opcioni legirajući element |
Napomena: Zbir Cu, Ni, Cr i Mo ne smije prelaziti 0,75% osim ako nije drugačije dogovoreno.
Mehanička svojstva
| Nekretnina | Requirement | Imperial Equivalent |
|---|---|---|
| Vlačna čvrstoća (min) | 485 MPa | 70.000 psi |
| Jačina tečenja (min) | 240 MPa | 35.000 psi |
| Izduženje u 2" (min) | Na osnovu debljine zida: • t Manje ili jednako 0,787 in. (20 mm): 28% • t > 0,787 in. (20 mm): 26% |
Časovi toplinske obrade
SA-672 Grade B70 dostupan je u različitim uslovima termičke obrade:
| Klasa | Toplinska obrada | Tipične primjene |
|---|---|---|
| Klasa 12 | Normalizovano | Najčešći za cjevovode elektrane |
| Klasa 13 | Normalizovan i kaljen | Primene poboljšane žilavosti |
| Klasa 22 | Samo za oslobađanje od stresa | Ograničeno na specifične aplikacije |
| Klasa 32 | Kao-Zavareni | Rijetko se koristi za Grade B70 |
Najčešći:Klasa 12 (Normalizovana) - pruža optimalnu kombinaciju snage i žilavosti
Proces proizvodnje
Formiranje ploča:Ploče od ugljičnog čelika oblikovane u cilindrični oblik
zavarivanje:Uzdužni šav zavaren električnim fuzionim zavarivanjem
Toplinska obrada:Potpuna normalizacija (ili normalizacija + kaljenje)
Testiranje i inspekcija:Sveobuhvatno NDE i mehaničko ispitivanje
Završna obrada:Krajevi pripremljeni za zavarivanje (obično zakošeni)
Poređenje sa drugim klasama A672
| Ocjena | Min. prinos (MPa/ksi) | Min vlačna (MPa/ksi) | Maksimalni ugljik (%) | mangan max (%) | Relativna snaga |
|---|---|---|---|---|---|
| B60 | 240/35 | 415/60 | 0.21 | 1.20 | Standard |
| B65 | 240/35 | 450/65 | 0.22 | 1.20 | Srednje |
| B70 | 240/35 | 485/70 | 0.24 | 1.35 | Visoko |
| B75 | 240/35 | 515/75 | 0.27 | 1.35 | Vrlo visoko |
| C65 | 275/40 | 450/65 | 0.22 | 1.20 | Veći prinos |
Tipične primjene
Proizvodnja energije:
Glavni parovodi(odjeljci s umjerenom temperaturom)
Vodovi napojne vode kotla
Turbinski bajpas sistemi{0}} visokog pritiska
Header cjevovodza kotlove i izmjenjivače topline
Linije za raspršivanje attemperatora
Petrohemija i rafinacija:
Procesni{0}}cijev visokog pritiska
Cijevi za hidrokreker i reformer
Komunalna distribucija pare
Ispusni vodovi kompresora
Industrijske primjene:
Hidraulički sistemi visokog{0}}pritiska
Prijenos komprimirani zrak/plin
Lijevi visokog{0}}pritiska procesne industrije
Raspon veličina i dostupnost
| Parametar | Tipični domet | Bilješke |
|---|---|---|
| Vanjski prečnik | 18" do 120" (457 do 3048 mm) | Veće od bešavnih alternativa |
| Wall Thickness | 0,25" do 4,0" (6,4 do 102 mm) | Dostupni su deblji zidovi |
| Dužina | 20 do 40 stopa (6 do 12 m) | Moguće dužine po meri |
Ključna prednost:Ekonomična proizvodnja cijevi velikog promjera, teških zidova
Zavarivanje i izrada
Razmatranja o zavarivanju:
| Aspekt | Zahtjevi za B70 |
|---|---|
| Prethodno zagrevanje | Potrebno: 200-400 stepeni F (95-205 stepeni) za debljinu > ¾" (19 mm) |
| Interpass Temp | Maksimalno 600 stepeni F (315 stepeni) |
| PWHT | Potrebno nakon izrade (normalizirati ili ublažiti stres) |
| Filler Metals | AWS E8018, E9018 ili elektrode odgovarajuće snage |
| Procesi zavarivanja | SMAW, GTAW, GMAW, SAW sve pogodno |
Napomene o izradi:
Hladno savijanjedozvoljeno uz ograničenja
Vruće savijanjezahtijeva toplinsku obradu nakon-savijanja
rezanje:Plazma, oksi{0}}gorivo ili obrada prihvatljiva
Opremiti{0}}:Pažljivo poravnavanje kako bi se naprezanja zavarivanja svela na minimum
Kontrola i testiranje kvaliteta
Obavezni testovi prema ASTM A672:
Hidrostatički test:Svaka cijev testirana na specificirani pritisak
Test zatezanja:Iz cijevi ili ispitnih ploča
Test spljoštenja:Za procjenu zavarenih šavova
radiografski pregled:100% dužine zavara
Vizuelni pregled:Sve površine
Provjere dimenzija:OD, debljina zida, dužina, ravnost
Dodatni testovi (opciono):
S1: Dodatni testovi zatezanja
S2: Ispitivanje poprečne napetosti
S3: Charpy V-test na udar
S4: Ultrazvučni pregled
S5: Elektromagnetski pregled
Dozvoljene vrijednosti naprezanja (ASME B31.1)
| Temperatura | Dozvoljeni stres (približno) | ||
|---|---|---|---|
| stepen F | stepen | ksi | MPa |
| 100 | 38 | 20.0 | 138 |
| 400 | 204 | 20.0 | 138 |
| 600 | 316 | 17.9 | 123 |
| 750 | 399 | 14.7 | 101 |
| 800 | 427 | 13.1 | 90 |
Napomena: Tačne vrijednosti iz ASME odjeljka II, dio D, tabela 1A.
Ekvivalentni i slični materijali
| Standard | Ekvivalentno/Slično |
|---|---|
| ASME | SA-672 B70 (identičan) |
| API | Nema direktnog ekvivalenta |
| DIN | Slično DIN 17175 17Mn4 |
| JIS | Slično JIS G3456 STPT 480 |
| GB | Slično GB 5310 20MnG |
Prednosti SA-672 B70
visoka čvrstoća:Vrhunska vlačna čvrstoća za zahtjevne primjene
Isplativo:Ekonomičniji od bešavnih cijevi velikih promjera
Dostupnost velikih veličina:Može se proizvoditi u veličinama koje je teško napraviti bešavno
Osiguranje kvaliteta:Rigorozni NDE pruža visoko samopouzdanje
zavarljivost:Dobro s pravilnim postupcima uprkos većoj snazi
Ograničenja i razmatranja
Temperaturna granica:Obično je manji ili jednak 800 stepeni F (427 stepeni) za kontinuirani rad
ciklički servis:Zahtijeva pažljivu analizu zamora
korozija:Nije prikladno za teške korozivne sredine bez zaštite
HAZ efekti:Zavarena konstrukcija stvara zone{0}}zahvaćene toplinom
Ograničenja koda:Za neke aplikacije mogu biti potrebne dodatne kvalifikacije
Poređenje sa bešavnim alternativama
| Parametar | SA-672 B70 (zavareni) | A106 B (bešavno) |
|---|---|---|
| Max OD | Do 120" | Obično manje od ili jednako 24" |
| Cijena (veliki prečnik) | Niže | Značajno više |
| Vrijeme isporuke | Duže za prilagođene veličine | Kraći za standardne veličine |
| Anizotropija | Usmjerena svojstva | Više izotropno |
| Weld Inspection | Potreban je opsežan NDE | Manje kritično |
Primjer specifikacije naručivanja
tekst
ASME SA-672 Grade B70 Klasa 12 Veličina: 36" OD x 1,5" WT x 40' Duga termička obrada: Normalizovana (Klasa 12) Krajevi: Zakošeni 37,5 stepeni sa 1/16" zemljišta Dodatni zahtjevi: S1, S3, S4 Mill izvještaj o testiranju: Certificirani izvještaj o testu AS Sekcija II.
Usklađenost s kodom kotla
Prihvatanje ASME koda:
Odjeljak I:Dozvoljeno za vanjske cijevi kotla uz ograničenja
B31.1 Cjevovodi za napajanje:Potpuno prihvatljivo
Odjeljak VIII Div. 1:Prihvatljivo za posude pod pritiskom
B31.3 Procesni cjevovodi:Prihvatljivo
Važne napomene za upotrebu bojlera:
Zahtijeva odgovarajuću dokumentaciju za termičku obradu
Postupci zavarivanja moraju biti kvalifikovani
NDE mora ispuniti zahtjeve koda
Ograničeno na specifične temperaturne{0}}pritiske režime
Rezime
SA-672 Klasa B70je aelektrične-električne-fuzije-zavarene cijevi od ugljičnog čelika velike snagenude odlične mehaničke osobine za primjene visokog{0}}pritiska. Uz minimalnu zateznu čvrstoću od 485 MPa (70 ksi), pruža superiornu čvrstoću u poređenju sa standardnim cijevima od ugljičnog čelika uz održavanje dobre zavarljivosti i žilavosti.
Njegova zavarena konstrukcija omogućava ekonomičnu proizvodnju cijevi velikog promjera, teških zidnih cijevi potrebnih za glavne parovode, sisteme napojne vode i druge kritične primjene visokog{0}}pritiska u elektranama i procesnoj industriji. Iako nije materijal "cijev za peći", on ima bitnu ulogu u vanjskim cijevnim sistemima kotlova gdje su visoka čvrstoća i pouzdanost najvažniji.
Obavezna normalizacija termičke obrade osigurava ujednačena svojstva i ublažava naprezanja zavarivanja, čineći SA-672 B70 pouzdanim izborom za zahtjevne industrijske primjene kada je pravilno specificiran, proizveden i pregledan u skladu s važećim kodovima i standardima.





