

SA691 Grade 2 1/4CR Chrome-Cijev za kotao od legure molibdena
Pregled proizvoda
SA691 Grade 2 1/4CR (obično se piše kao2.25CR) je srednja čelična cijev od legure hrom-molibdena proizvedena zaASTM/ASME SA691specifikacija za električne-fusion-zavarene (EFW) cijevi visoke-temperature i visokog{3}}pritiska. Ova klasa, sa svojim nominalnim sastavom od 2,25% hroma i 1% molibdena, jedan je od najčešće korištenih i najsvestranijih feritnih čelika-poboljšane čvrstoće-u elektroenergetskoj i procesnoj industriji. Nudi optimalnu ravnotežu čvrstoće na visokoj{10}}temperaturi, zavarljivosti i otpornosti na oksidaciju i napad vodonika.
Primarne aplikacije
Cijevi za paru visokog-pritiska:Glavni parovodi, topli vodovi za ponovno zagrijavanje i izlazi pregrijačasuperkritične i subkritične elektrane.
Petrohemija i rafinacija:Visokotemperaturni vodovi za prijenos reaktora{0}, cijevi grijača i cijevijedinice za hidropreradu(odlična otpornost na napad vodonika).
Generatori pare sa povratom toplote (HRSG):Sekcije isparivača i pregrijača visokog{0}}pritiska.
Visokotemperaturni izmjenjivači topline:Cijevi i školjke u teškoj službi.
Industrijski kotlovi:Kritični{0}}odvodi visokog pritiska i međusobno povezivanje cjevovoda.
SA691 2.25CR Hemijski sastav i tabela mehaničkih svojstava
| Kategorija | Svojstvo / Element | Specifikacija / vrijednost |
|---|---|---|
| Standard & Grade | Standardna oznaka | ASTM/ASME SA691 |
| Ocjena | 2 1/4CR(Kompozicijski ekvivalent ASTM A335 P22 / P22 tip 2) | |
| Hemijski sastav | ugljik (C) | 0.05 - 0.15% |
| mangan (Mn) | 0.30 - 0.60% | |
| fosfor (P) | 0,025% max | |
| sumpor (S) | 0,025% max | |
| silicijum (Si) | 0,50% max | |
| hrom (Cr) | 2.00 - 2.50% | |
| molibden (Mo) | 0.87 - 1.13% | |
| Mehanička svojstva | Vlačna čvrstoća, min | 415 MPa (60.000 psi) |
| Jačina tečenja (0,2% Offset), min | 205 MPa (30.000 psi) | |
| Izduženje, min | Veće ili jednako 20% (u 2 inča / 50 mm) za standardni zid | |
| Toplinska obrada | Stanje | Normalizacija i kaljenjeje standardno. Normalizacija: 900-1000 stepeni (1650-1830 stepeni F); Kaljenje: veće ili jednako 675 stepeni (veće ili jednako 1250 stepeni F). |
| Proces proizvodnje | Tip | Električni fuzijski zavareni (EFW)nakon čega slijedi potpuna termička obrada. |
Podaci o performansama povišene temperature
| Nekretnina | Vrijednost / Raspon | Napomene / Izvor (tipično) |
|---|---|---|
| Maksimalna preporučena kontinuirana temperatura metala | 593 stepena (1100 stepeni F) | Standardno ograničenje za-dugotrajnu uslugu; ASME B31.1 |
| Dozvoljeni napon (na 538 stepeni / 1000 stepeni F) | ~103 MPa (~15.000 psi) | ASME odjeljak II, dio D referentna vrijednost |
| Dozvoljeni napon (na 593 stepena / 1100 stepeni F) | ~55 MPa (~8.000 psi) | Pokazuje zadržavanje snage |
| Granica otpornosti na oksidaciju | Odlično do600 stepeni (1110 stepeni F) | Formira stabilan sloj oksida bogatog Cr-om |
| Snaga pri puzanju (100.000 sati) | ~100 MPana 538 stepeni | Ključni razlog za široku upotrebu |
| Odlična otpornost na | Napad vodonika (HTHA), sulfidacija, termički zamor |
Ključne tehničke karakteristike i razmatranja
Superiorna otpornost{0}}na visoke temperature:Sastav 2,25Cr-1Mo pruža izuzetansnaga puzanja i lomljenjau kritičnom opsegu od 450-600 stepeni (840-1110 stepeni F), što ga čini izbornim materijalom za glavne parne vodove u tradicionalnim elektranama.
Otpornost na napad vodika (HTHA):Ova ocjena jevisoko otporan na-napad vodonika na visokim temperaturamapri parcijalnim pritiscima i temperaturama definisanimNelson Curves(API RP 941). Ovo svojstvo je najvažnije za njegovu upotrebu u rafinerijskim postrojenjima za hidroprocesiranje.
Zavarljivost i izrada:
Prethodno zagrijati:Obavezno, tipično175-250 stepeni (350-480 stepeni F).
Termička obrada nakon-zavarivanja (PWHT): Essential. Izvedeno u690-750 stepeni (1275-1380 stepeni F)najmanje 1 sat po inču debljine kako bi se povratila žilavost i ublažila naprezanja.
Dodatni metali:E9018-B3 (SMAW), ER90S-B3 (GTAW/GMAW) za odgovarajuću kompoziciju.
Zahtijeva pažljivu kontrolu međuprolazne temperature i unosa topline.
Mikrostrukturna stabilnost:Isporučuje se u normaliziranom i kaljenom stanju, što rezultira mikrostrukturom kaljenog bainita, što osigurava dugotrajnu-stabilnost i otpornost na puzanje. Produžena izloženost uOpseg 375-575 stepeni (700-1070 stepeni F).može dovesti dotemper embrittlement; hemijska kontrola (ograničavanje Si, Mn, P, Sn) se često navodi da bi se ovo ublažilo (npr. zahtjevi "P22 Tip 2").
Zahtjevi kvaliteta i inspekcije:
Obavezno testiranje:Hidrostatički/NDE, hemijska analiza, testovi napetosti.
Uobičajeni dodatni testovi:Ultrazvučni pregled (SA791 S6), radiografski pregled (S5), Tvrdoća prelazi preko zavarenih spojeva.
Napredni zahtjevi:Za kritične aplikacije,Charpy V-Ispitivanje na udariispitivanje puzanjamože biti specificirano.
Ekonomska i dizajnerska prednost:Kao EFW cijev, SA691 2.25CR nudi značajne uštede u odnosu na bešavni A335 P22 za velike prečnike i teške zidove, dok ispunjava iste kriterije performansi za većinu aplikacija.
Napomene o dizajnu, specifikaciji i nabavci:
Jasna specifikacija:Koristi"SA691 Grade 2 1/4CR"ili"SA691 Gr. 2.25CR". Za povećanu otpornost na krhkost pri kaljenju, navedite"Razred 2 1/4CR sa P22 hemijskim granicama tipa 2"(niži Si, P).
Usklađenost s kodom:Materijal je prihvaćen prema ASME B31.1 (Cevi za napajanje) i B31.3 (Procesni cevovodi). Uvijek provjerite najnovije dozvoljene vrijednosti naprezanja iz ASME odjeljka II, dio D.
Procjena života:Za postojeća postrojenja, procjena preostalog vijeka trajanja se često fokusira na akumulaciju oštećenja od puzanja i gubitak oksidacije.
dokumentacija:OsigurajteCertificirani izvještaj o ispitivanju mlina (CMTR)uključuje potpunu evidenciju termičke obrade, stvarnu hemijsku analizu (posebno za tramp elemente) i rezultate svih specificiranih testova.
Odricanje od odgovornosti:Ovaj sažetak pruža opće inženjerske podatke. Za sve aktivnosti projektovanja, proizvodnje i nabavke, neophodno je konsultovati se sanajnovija zvanična ASTM/ASME SA691 specifikacija, relevantni ASME odjeljci koda za kotlove i posude pod pritiskom, primjenjive šifre cjevovoda (B31.1/B31.3) i-specifične tehničke zahtjeve projekta. Svojstva materijala mogu varirati od proizvođača do topline.





