

EN 10217-1 P195TR2 je standardna i dobro utvrđena specifikacija materijala za proizvodnju čeličnih cijevi zavarenih pod vodom (SSAW), , . Ova kombinacija je uobičajen proizvod koji nude brojni proizvođači za srednje{1}}temperaturni prijenos fluida i opće primjene pod pritiskom gdje su poboljšani zahtjevi kvaliteta TR2 neophodni za PED usklađenost, .
Oznaka "EN 10217-1 P195TR2 spiralna potopljena lučna cijev" kombinuje početni-razred čvrstoće standarda EN 10217-1 potisne cijevi sa poboljšanim nivoom kvaliteta TR2, proizveden postupkom spiralnog zavarivanja za cijevi velikog promjera, usklađene sa PED rješenjem.
📋 Ključne specifikacije za EN 10217-1 P195TR2 SSAW cijev
Tabela u nastavku sumira primarne specifikacije za ovaj proizvod, zasnovane na sveobuhvatnim industrijskim podacima , , , , , .
| Atribut | Opis |
|---|---|
| Standard | EN 10217-1: "Zavarene čelične cijevi za tlačne svrhe - Dio 1: Cijevi od ne-od legiranog čelika sa specificiranim svojstvima sobne temperature" , . |
| Steel Grade | P195TR2: Najniži stepen čvrstoće u EN 10217-1 specifikaciji sa poboljšanim kvalitetom. "P" označava svrhu pritiska, "195" označava minimalnu granicu tečenja u MPa, a "TR2" označava kategoriju transportne tečnosti 2 sa specificiranim sadržajem aluminijuma, svojstvima udarca i specifičnim zahtevima za inspekciju, . |
| Broj materijala | 1.0108 , , . |
| Proces proizvodnje | Spiralno zavarivanje pod vodom (SSAW/HSAW/SAWH): Napravljen od vruće-valjanog čeličnog kotura, sa zavarenim šavom koji se kontinuirano odvija u spiralu duž dužine cijevi. Zavareno dvostranim automatskim zavarivanjem pod vodom, . |
| Hemijski sastav (max %) , , , | Ugljik (C):0,13% max mangan (Mn):0,70% max Silicijum (Si):0,35% max fosfor (P):0,025% max sumpor (S): 0,015% max(stroži od TR1 0,020%) Aluminijum (Al tot):0,02% min Cr+Cu+Mo+Ni:0,70% max ukupnih preostalih elemenata |
| Mehanička svojstva na sobnoj temperaturi , , , | Granica tečenja (t manje od ili jednako 16 mm):195 MPa Granica tečenja (16 < t Manja ili jednaka 40 mm):185 MPa Vlačna čvrstoća:320-440 MPa Izduženje (uzdužno):Veće ili jednako 27% Izduženje (poprečno):Veće ili jednako 25% |
| Impact Properties , , , | Charpy V-urez Uticaj: 40 J minimum na 0 stepeni (uzdužno) 27 J minimum na 0 stepeni (poprečno) 28 J minimum na -10 stepeni (uzdužno, opcija 5) |
| Svojstva povišene temperature | Temperatura - Minimalna snaga popuštanja - Dozvoljeno naprezanje: 20 stepeni - 195 MPa - 130 MPa 100 stepeni - 185 MPa - 123 MPa 150 stepeni - 175 MPa - 117 MPa 200 stepeni - 165 MPa - 110 MPa 250 stepeni - 155 MPa - 103 MPa 300 stepeni - 145 MPa - 97 MPa |
| Temperaturni opseg | -10 stepeni do +300 stepeniza TR2 kvalitet (vs. -10 stepen do +120 stepen za TR1) |
| Raspon tipičnih veličina, | Vanjski promjer:10,2 mm do 2540 mm za EN 10217-1; SSAW tipično 168,3 mm do 4064 mm (približno. 6" do 160") , Debljina zida:0,5 mm do 40 mm (uobičajeni raspon za SSAW: 4-25 mm), dužina:3 m do 18 m standardno; do 25 m na raspolaganju |
| Ključni zahtjevi za testiranje, | Test zatezanja:Po seriji zagrevanja Test udarca:Obavezni Charpy V-zarez na 0 stepeni Test savijanja:Test savijanja od 180 stepeni za debljinu zida manju ili jednaku 10 mm Hidrostatički test:100% cijevi; Veći ili jednak 1,5 × projektni pritisak za Veće ili jednako 10 sekundi NDT zavarivanja:100% dužine zavara (ultrazvuk ili radiografski) Test spljoštenja:Opciono/na zahtjev Vizuelni pregled:100% cijevi |
| PED usklađenost | TR2 kvalitet je namijenjen da podrži osnovne zahtjeve EU Direktive 2014/68/EUza opremu pod pritiskom sa specificiranim svojstvima sobne temperature. Za upotrebu u PED kategorijama II, III i IV, TR2 razredi sa posebnim pregledom su neophodni , , . |
| Uobičajene aplikacije, | Cijevi zasićene pare (120-200 stepeni, 2-16 bara); sistemi za grijanje tople vode (80-150 stepeni, 4-10 bara); Linije procesnog grijanja (150-250 stepeni, 3-12 bara); sistemi termalnog ulja (200-300 stepeni); daljinsko grijanje; industrijske procesne linije; Oprema pod pritiskom usklađena sa PED. |
| Certifikacija | Mill Test Certificate toEN 10204 Tip 3.1sa potpunim rezultatima ispitivanja, zapisima o sljedivosti i PED dokumentacijom, . |
📊 TR1 vs. TR2 Poređenje nivoa kvaliteta
Tabela ispod naglašava kritične razlike između nivoa kvaliteta TR1 i TR2 za razred P195 , , :
| Feature | P195TR1 | P195TR2 | Značaj za TR2 |
|---|---|---|---|
| Sumpor (S) max | 0.020% | 0.015% | Stroža kontrola za poboljšanu zavarljivost i duktilnost pri visokim{0}temperaturama |
| Zahtevi za aluminijum (Al). | Nije navedeno | Veće ili jednako 0,02% min | Rafiniranje zrna za povećanu žilavost |
| Ispitivanje uticaja | Nije potrebno | Obavezno(40J @ 0 stepeni) | Zajamčena čvrstoća za sigurno{0}}kritične aplikacije |
| Temperaturni opseg | -10 stepeni do +120 stepeni | -10 stepeni do +300 stepeni | Dizajniran za rad na povišenoj temperaturi |
| PED usklađenost | Ne podržava PED | Podržava PED zahtjeve | Pogodno za opremu pod pritiskom sa oznakom CE- |
| Inspekcijski zahtjevi | Ne-specifičan | Specifična inspekcija | Poboljšana kontrola kvaliteta i sljedivost |
| Program testiranja | Basic | Sveobuhvatan | Potpuna mehanička i NDT validacija |
📏 Dimenzionalne specifikacije
EN 10217-1 specificira sljedeće tipične tolerancije za SSAW cijevi:
| Parametar | Tolerancija |
|---|---|
| Vanjski prečnik (D manji ili jednak 219,1 mm) | ±1% ili ±0,5mm (što je veće) |
| Vanjski prečnik (D > 219,1 mm) | ±1% ili ±5mm (što je manje) |
| Debljina zida (T manje od ili jednako 5 mm) | ±0,5 mm (tipično) |
| Debljina zida (5 < T manje ili jednako 10 mm) | ±0,1T (tipično) |
| Debljina zida (10 < T manje od ili jednako 40 mm) | ±1,5 mm (tipično) |
| Van{0}}iz-okruženja | Manji ili jednak 1,5% nominalnog prečnika |
| Dužina (D > 6m) | +100mm / -0mm |
Standardni raspon promjera za SSAW:168,3 mm do 4064 mm (6" do 160"),
🔍 Ključne tačke koje treba razumjeti
Šta znači "EN 10217-1 P195TR2".: Ovo je evropski standard za zavarene tlačne cijevi sa svojstvima sobne temperature. P195TR2 je početni-razred snage sa poboljšanim kvalitetom, saminimalna granica tečenja od 195 MPaizagarantovana Charpy udarna žilavost od 40 J na 0 stepeni, , , . Oznaka "TR2" označava specificirani sadržaj aluminija, obavezno ispitivanje na udar i specifične zahtjeve za inspekciju, .
TR2 vs. TR1 Nivoi kvalitete , , , :
TR1: Osnovni nivo kvaliteta - bez specificiranog sadržaja aluminijuma, bez obaveznog ispitivanja na udar, ne-nespecifičnih zahtjeva za inspekciju,ne podržava PED osnovne zahtjeve
TR2: Poboljšani nivo kvaliteta - sa navedenim sadržajem aluminijuma (veći ili jednak 0,02%),obavezno ispitivanje uticaja(40J na 0 stepeni), specifični zahtjevi inspekcije,namijenjeno da podrži osnovne zahtjeve PED 2014/68/EU ,
Značaj usklađenosti sa PED-om: Klase cijevi u kvalitetu TR2 su namijenjene da podrže osnovne zahtjeve EU direktive 2014/68/EU za opremu pod pritiskom sa specificiranim svojstvima sobne temperature. Za upotrebu u opremi pod pritiskom u skladu sa PED kategorijama II, III i IV, neophodni su razredi TR2 sa posebnim pregledom , , .
Mogućnost povišene temperature: TR2 kvaliteta proširuje maksimalnu temperaturu rada od+120 stepen (TR1) do +300 stepen (TR2), što ga čini pogodnim za vodove zasićene pare, grijanje tople vode i procesno grijanje.
P195TR2 naspram viših razreda: P195TR2 nudi najnižu čvrstoću među klasama EN 10217-1 TR2, što ga čini najekonomičnijim izborom za primjene gdje nije potrebna veća čvrstoća. To je otprilike17% niža granica tečenja od P235i36% niže od P265 , .
Prednosti SSAW za P195TR2: Proces spiralnog zavarivanja nudi posebne prednosti za cijevi velikog-prečnika, PED{1}}kompatibilne cijevi , :
Mogućnost velikog prečnika: Može ekonomično proizvoditi cijevi do 160" promjera
PED usklađenost: EN 10217-1 izričito dozvoljava SAWH (zavareno zavojnim lukom pod vodom) za TR2 kvalitet
Long Lengths: Do 25m dužine smanjuju poljske spojeve
Troškovna efikasnost: Niža cijena od LSAW za vrlo velike prečnike
🔧 Proces proizvodnje za EN 10217-1 P195TR2 SSAW cijev
Proizvodni proces prati poboljšane kontrole kvaliteta pogodne za TR2 certifikaciju i PED usklađenost, :
| Korak | Opis |
|---|---|
| 1. Priprema sirovina | Vruće{0}}valjani čelični namotaji koji ispunjavaju hemijske zahtjeve P195TR2 (kontinuirano livenje, potpuno ugašeno, praksa finog zrna sa Al većim ili jednakim 0,02%) se izravnavaju, pregledavaju i -brezuju ivica, . |
| 2. Formiranje spirale | Čelična traka se kontinuirano oblikuje u cilindrični oblik pod određenim uglom spirale na sobnoj temperaturi. |
| 3. Zavarivanje pod vodom | Obostrano{0}}ostrano automatsko zavarivanje pod vodom (iznutra i izvana) stvara spiralni šav s punim prodorom. EN 10217-1 proizvodni putevi 4a-9a su primenljivi za TR2 kvalitet. |
| 4. Ne-testiranje bez razaranja | 100% ultrazvučni ili radiografski pregledzavarenog šava je obavezan za TR2 kvalitet , . |
| 5. Hidrostatičko ispitivanje | Svaka cijev je pojedinačno testirana kako bi se provjerio integritet tlaka (veći ili jednak 1,5 × projektni tlak, veći ili jednak 10 sekundi). |
| 6. Mehanička ispitivanja | Ispitivanja zatezanja, ispitivanja savijanja iobavezno ispitivanje udara po Charpyju na 0 stepeniza provjeru svojstava, . |
| 7. Dimenzionalna inspekcija | 100% provjera dimenzija, ravnosti i pravougaonosti kraja. |
| 8. Završite završnu obradu | Krajevi pripremljeni (obični ili zakošeni) za zavarivanje na terenu; zakošeni krajevi za debljinu zida > 4mm. |
| 9. Certifikacija | EN 10204 Sertifikat o inspekciji tipa 3.1 sa potpunom sljedivosti, hemijskom analizom, mehaničkim svojstvima i PED dokumentacijom, . |
🏭 Prijave
EN 10217-1 P195TR2 SSAW cijevi se koriste na srednjim{4}}temperaturama, u skladu sa PED-om, :
| Aplikacija | Temperaturni opseg | Raspon pritiska | Zašto je odabran P195TR2 |
|---|---|---|---|
| Zasićene parne linije | 120-200 stepeni | 2-16 bara | PED{0}}sukladan za opremu pod pritiskom; zagarantovana udarna svojstva |
| Grijanje na toplu vodu | 80-150 stepeni | 4-10 bara | Pogodno za sisteme daljinskog grijanja; PED certifikat |
| Procesno grijanje | 150-250 stepeni | 3-12 bara | Poboljšan kvalitet za industrijske procesne linije |
| Sistemi termalnih ulja | 200-300 stepeni | 3-8 bara | Maksimalna temperaturna granica sa dobrom zavarljivošću |
| Oprema pod pritiskom | Ambijent do 250 stepeni | Razno | PED kategorije II, III, IV sa posebnom inspekcijom, |
| Industrial Piping | Do 300 stepeni | Srednji pritisak | Isplativo-isplativo za-nekorozivne tekućine |
📝 Važna razmatranja
PED usklađenost: TR2 kvaliteta jenamijenjeno da podrži osnovne zahtjeve EU Direktive 2014/68/EUza opremu pod pritiskom. Za upotrebu u PED kategorijama II, III i IV, TR2 razredi sa posebnim pregledom su neophodni , , .
Projektna temperatura: Za servis iznad 250 stepeni, konsultujte proizvođača za svojstva povišene temperature i razmotrite potencijalno stvaranje kamenca i efekte puzanja. Maksimalna preporučena temperatura je 300 stepeni.
Smanjenje pritiska: Dozvoljeni napon se značajno smanjuje na povišenim temperaturama (npr. 195 MPa na 20 stepeni naspram . 145 MPa na 300 stepeni, smanjenje od 25%). Dizajn mora uzeti u obzir temperaturnu kompenzaciju.
Dopunske opcije , :
+H: Kontrolisano vodikom (vrlo preporučljivo za TR2)
+N: Normalizovan (poboljšava svojstva pri visokim temperaturama)
+U: Ultrazvučno ispitivanje matičnog materijala (za kritične primjene)
+D1, +D2, +D3: Posebne tolerancije dimenzija
Opcija 5: Dodatno ispitivanje na udar na -10 stepeni
Međunarodne aproksimacije: P195TR2 je otprilike ekvivalentno :
ASTM A53 stepen A(slična svojstva sobne temperature, različita ograničenja temperature)
ASTM A106 stepen A(slično, ali besprekorno, mogućnost veće temperature)
Zavarljivost: P195TR2 ima odličnu zavarljivost sa niskim ekvivalentom ugljika (CEV manji ili jednak 0,35). Za TR2 servis često se preporučuje predgrijavanje od 75-125 stepeni kako bi se spriječilo pucanje vodonika.
Cijena Premium: TR2 kvalitet obično naređuje an8-12% premija troškova materijalapreko TR1 zbog strožih hemijskih kontrola, dodatnog testiranja i poboljšanih zahtjeva za kvalitetom.
📝 Sažetak
EN 10217-1 P195TR2 Spiralno zavarene cijevi pod vodomsu astandardni, izbor u skladu sa PED-za srednje{0}}prijenos fluida i primjene pod pritiskom prema evropskom standardu za tlačne cijevi , , . Sa minimalnom granom tečenja od195 MPai zagarantovana udarna žilavost po Charpyju40 J na 0 stepeni, ove cijevi nude -isplativo rješenje za vodove zasićene pare, grijanje tople vode, procesno grijanje i opremu pod pritiskom za koju je potreban PED certifikat , .
TheTR2 nivo kvalitetapruža bitna poboljšanja u odnosu na TR1 uključujućistroža kontrola sumpora (0,015% max), obavezno dodavanje aluminijuma (veće ili jednako 0,02%), obavezno ispitivanje na udar na 0 stepeni i proširen temperaturni opseg na 300 stepeni, , . Ove karakteristike čine TR2 minimalnim kvalitetom za aplikacije koje zahtijevaju usklađenost sa Direktivom EU 2014/68/EU za opremu pod pritiskom , , .
Dostupan u prečnicima od10,2 mm do preko 2500 mmsa debljinama zidova do40mmi dužine do25m, ove cijevi se proizvode korištenjem -isplativog procesa proizvodnje SSAW-a uz ispunjavanje rigoroznih zahtjeva specifikacije EN 10217-1 za TR2 kvalitet , , .
P195TR2 jepočetni-nivo TR2 ocjenau porodici EN 10217-1, nudi približno17% niža granica tečenja od P235TR2i36% niže od P265TR2, . To je podrazumevani izbor zane-kritične, PED-prilike usklađene sa pritiskomgdje je optimizacija troškova primarni pokretač.
Prilikom naručivanja, osigurajte da jasno naznačite kompletan standard s ocjenom, TR2 kvalitetom, proizvodnim procesom (SSAW), potrebnim dimenzijama i svim dodatnim opcijama na osnovu vaše specifične primjene i PED zahtjeva , , .





