

ASTM A252 Cijev 1 uzdužno zavarivanje pod vodom (LSAW)
Osnovni pregled
ASTM A252 Grade 1 LSAW cijev jepočetni- razredu ASTM A252 specifikaciji zazavarene i bešavne čelične cijevi. To je acijev od ugljičnog čelikaproizvedene pomoćuUzdužno zavarivanje pod vodom (LSAW)proces, dizajniran posebno zaprimjene temeljnih šipova i konstrukcijskih potporagdje su prihvatljivi relativno niži zahtjevi za čvrstoćom.
Ime Objašnjenje
| Part | Značenje |
|---|---|
| ASTM | ASTM International (Američko društvo za ispitivanje i materijale) |
| A252 | Standardna specifikacija za zavarene i bešavne čelične cijevi |
| Ocjena 1 | Najniži stupanj čvrstoće u ASTM A252 specifikaciji – pogodan za opće konstrukcijske namjene i aplikacije s malim-opterećenjima |
| Uzdužno zavarivanje pod vodom (LSAW) | Proces proizvodnje – čelične ploče se formiraju i zavaruju duž jednog ravnog uzdužnog šava zavarivanjem pod vodom sa dodatkom metala za punjenje |
Ključne karakteristike ASTM A252 LSAW cijevi 1. razreda
| Feature | Opis |
|---|---|
| Vrsta materijala | Niskougljični čelik– pruža dobru zavarljivost i odgovarajuću čvrstoću za primjenu temelja |
| Manufacturing | LSAW (uzdužno zavarivanje pod vodom)– ploče formirane UOE, JCOE ili procesima savijanja valjaka, zatim zavarene iznutra i izvana |
| Primarna aplikacija | Temelji za šipove, konstrukcijski nosači, laki{0}}nosivi elementi |
| Snaga prinosa | 205 MPa (30.000 psi) minimum |
| Zatezna čvrstoća | 345 MPa (50.000 psi) minimum |
| Izduženje | 30% minimum(u 2 inča za debljinu zida veću ili jednaku 5/16") |
| Tipični promjeri (LSAW) | 304,8 mm do 1625,6 mm(12" do 64") |
| Tipična debljina zida | 6 mm do 80 mm |
| Dužina | 6 m do 32 mstandard; dostupne prilagođene dužine |
Hemijski sastav (ASTM A252 Grade 1)
| Element | Analiza topline (max %) | Analiza proizvoda (max %) | Bilješke |
|---|---|---|---|
| ugljik (C) | 0.26 | 0.30 | Nizak ugljik za zavarljivost |
| mangan (Mn) | 1.35 | 1.40 | Pruža osnovnu snagu |
| fosfor (P) | 0.035 | 0.045 | Čvrsta kontrola čvrstoće |
| sumpor (S) | 0.035 | 0.045 | Kontrolirano za kvalitet zavara |
| silicijum (Si) | 0,45 max | Nije navedeno | Deoksidator |
Napomena:Za svako smanjenje od 0,01% ispod specificiranog maksimuma za ugljenik, dozvoljeno je povećanje od 0,06% iznad specificiranog maksimuma za mangan, do maksimalno 1,50% za toplotnu analizu i 1,60% za analizu proizvoda.
Poređenje mehaničkih svojstava: Klase ASTM A252
| Nekretnina | Ocjena 1 | Razred 2 | Ocjena 3 |
|---|---|---|---|
| Jačina tečenja (min) | 205 MPa (30 ksi) | 240 MPa (35 ksi) | 310 MPa (45 ksi) |
| Vlačna čvrstoća (min) | 345 MPa (50 ksi) | 415 MPa (60 ksi) | 455 MPa (66 ksi) |
| Izduženje (min) | 30% | 25% | 20% |
| Relativna snaga | Osnovna linija | +17% prinosa | +51% prinosa |
Izvori:
LSAW proizvodni proces za ASTM A252 razred 1
Koraci procesa
| Korak | Opis |
|---|---|
| 1. Odabir ploča | Visoko{0}}kvalitetne čelične ploče se biraju prema zahtjevima ASTM A252 |
| 2. Priprema rubova | Rubovi ploče su zakošeni kako bi se stvorio žljeb u obliku slova V- za zavarivanje |
| 3. Formiranje | Ploče se formiraju u cilindrične oblike pomoću UOE, JCOE ili mašina za savijanje presa/valjaka |
| 4. Zavarivanje zavarivanjem | Formirane ploče se -zavaruju kako bi se održao oblik prije konačnog zavarivanja |
| 5. Zavarivanje pod vodom | Više{0}}wire SAW primjenjuje unutrašnji zavar, zatim vanjski zavar (dvostrani-) za potpunu penetraciju |
| 6. Mehaničko širenje | Cijev je proširena na precizne dimenzije kako bi se postigle uske tolerancije i smanjilo zaostalo naprezanje |
| 7. Toplinska obrada | Može se podvrgnuti toplinskoj obradi za ublažavanje stresa kada je specificirano |
| 8. Inspekcija i testiranje | Ne-testovi bez razaranja uključujući ultrazvučni pregled i hidrostatička ispitivanja |
| 9. Završna obrada | Zakošenost kraja (prema ANSI B16.25), nanošenje premaza prema specifikaciji |
Dostupne metode formiranja
| Metoda | Opis | Pogodnost za 1. razred |
|---|---|---|
| UOE | Ploča utisnuta u U-oblik, zatim O-oblik, mehanički proširena nakon zavarivanja | Pogodno |
| JCOE | Progresivni J-C-O koraci za formiranje, prošireni nakon zavarivanja | Pogodno – visoka preciznost oblikovanja |
| Roll Bending | Ploča se progresivno kotrlja u cilindar | Pogodno za manje serije proizvodnje |
Veličina Dostupnost
| Parametar | Domet | Bilješke |
|---|---|---|
| Vanjski promjer (LSAW) | 304,8 mm do 1625,6 mm(12" do 64") | Do 84" (2134 mm) nekih proizvođača |
| Wall Thickness | 6 mm do 80 mm | Do 100 mm dostupno od nekih proizvođača |
| Dužina | 6 m do 32 m | Dostupne prilagođene dužine do 70m |
| End Finish | Obični krajevi, zakošeni krajevi prema ANSI B16.25 | Kosi za standardno zavarivanje |
Zahtjevi za ispitivanje i inspekciju
| Test Type | Svrha | Requirement |
|---|---|---|
| Chemical Analysis | Provjerite da sastav zadovoljava ASTM A252 ograničenja | Po toplotnoj analizi |
| Test zatezanja | Potvrdite popuštanje i vlačnu čvrstoću | Po lotu |
| Test spljoštenja | Provjerite duktilnost | Obavezno |
| Test savijanja | Provjerite integritet zavara | Obavezno |
| Hidrostatički test | Dokaz{0}}nepropusnosti | Svaka cijev testirana |
| Ultrazvučni pregled | Otkrijte unutrašnje nedostatke | 100% zavarenog šava kada je navedeno |
| radiografski pregled (rendgenski snimak) | Provjerite kvalitet zavara | Kada je navedeno |
| Dimenzionalna inspekcija | Provjeriti OD, debljinu zida, ravnost | 100% |
| Vizuelni pregled | Stanje površine, izgled zavara | 100% |
Certifikat o ispitivanju mlina:EN 10204 / 3.1B se obično isporučuje
Primjena ASTM A252 LSAW cijevi 1. razreda
Stepen 1 je posebno pogodan za lakše-konstrukcijske primjene gdje su zahtjevi za opterećenje relativno niski:
| Područje primjene | Specifične upotrebe |
|---|---|
| Building Foundations | Plitki temeljni šipoviza male konstrukcije u slojevima tvrde gline sa nosivošću manjom ili jednakom 120 kN/m² |
| Privremene strukture | Privremeno podupiranjei podršku pri iskopavanju |
| General Structural | Lagani-nosivi elementi, ne-kritični konstrukcijski oslonci |
| Izgradnja | Opća konstrukcija gdje nisu potrebni viši razredi (2 ili 3). |
Napomena:Ocjena 1 jeekonomičan izborza projekte u kojima izračunata opterećenja ne zahtijevaju veću čvrstoću razreda 2 ili razreda 3 .
Opcije premaza i zaštite
| Tip premaza | Aplikacija |
|---|---|
| Crno(golo) | Standardna završna obrada mlina, unutrašnja upotreba |
| Lak/ulje protiv -rđe | Privremena zaštita tokom tranzita |
| Crno slikanje | Osnovna zaštita od korozije |
| FBE (Fusion Bonded Epoxy) | Zaštita od korozije za ukopan rad |
| 3LPE (3-slojni polietilen) | Zatrpani cjevovodi, teška okolina |
| Epoxy katran ugljena | Zaštita{0}}za teške uslove rada |
| Bitumenski premaz | Zakopana služba |
| Galvanized | Izložene primjene na otvorenom |
Poređenje: ASTM A252 Tipovi proizvodnje
| Aspekt | LSAW (longitudinalno) | ERW | SSAW (Spirala) | Besprekorno |
|---|---|---|---|---|
| Weld Seam | Pojedinačni ravni šav | Pojedinačni ravni šav | Kontinuirani spiralni šav | Nema šava |
| Diameter Range | 12" do 64"+ | Tipično manje od ili jednako 24 inča | 8" do 120"+ | Tipično manje od ili jednako 24 inča |
| Wall Thickness | Do 80 mm | Ograničeno | Srednje | Ograničeno |
| Tipična primjena | Šipovi, temelji, konstrukcijski | Manji gomila | Šipovi velikog prečnika | Manje gomile, posebne primjene |
Prednosti ASTM A252 Grade 1 LSAW cijevi
| Prednost | Opis |
|---|---|
| Isplativo- | Najjeftinija opcija među ASTM A252 klasama za projekte sa nižim zahtjevima za čvrstoćom |
| Mogućnost velikog prečnika | LSAW proces omogućava proizvodnju -šipova velikog promjera (do 84") što nije moguće sa ERW ili bešavnim |
| Thick Walls | Pogodno za aplikacije koje zahtijevaju značajnu debljinu zida (do 80 mm) |
| Visok strukturalni integritet | Jednostruki uzdužni šav sa potpunim-probojnim dvostranim-zavarivanjem osigurava pouzdane performanse |
| Odlična dimenzionalna tačnost | Mehaničkim širenjem se postižu uske tolerancije |
| Fleksibilne dužine | Može proizvesti dugačke šipove (do 32 m) smanjujući spajanje polja |
Važne napomene o odabiru
1. Ocjena 1 naspram viših ocjena
Ocjena 1je pogodan zaaplikacije sa malim-opterećenjima, privremene strukture i projekte sa nižim zahtjevima za čvrstoćom
Za većinu primjena trajnih temelja,Razred 2je najčešće specificirana ocjena
Za teške-projekte sa velikim-opterećenjima,Ocjena 3pruža najveću snagu
2. Kada odabrati ASTM A252 razred 1 LSAW
Plitki temelji u kompetentnom tlu
Privremeno podupiranje i potpora za iskop
Lagane konstrukcijske primjene
Projekti u kojima je optimizacija troškova kritična i opterećenja dozvoljavaju manju snagu
3. Odabir procesa proizvodnje
LSAWje poželjan za:
Veliki prečnici (veći ili jednaki 12")
Aplikacije za debele zidove
Projekti koji zahtijevaju duge gomile
Kada je naveden ravan šav
4. Zaštita od korozije
Za trajne konstrukcije odredite odgovarajući premaz na osnovu stanja tla
Opcije uključuju FBE, 3LPE, katran epoksida ili bitumenski premaz
Pocinčano dostupno za{0}}aplikacije iznad zemlje
5. Certifikacija
standardno:EN 10204 3.1(nezavisno testiranje proizvođača)
Osigurajte da Certifikat o ispitivanju mlina uključuje: hemijski sastav, mehanička svojstva, rezultate hidrostatičkih ispitivanja
6. Poređenje sa API 5L
ASTM A252 je posebno zaprimjene šipova/temelja, nije za rad pod pritiskom
API 5L je zatransportni cjevovodi nafte/gasa
Granica tečenja A252 Grade 1 (205 MPa) je niža od API 5L Grade B (241 MPa)
Raspon temperature za A252:-45 stepeni do 100 stepeni(Razred 3 nalaže Charpy testiranje na -45 stepeni)
Konačni ponijeti: ASTM A252 LSAW cijev 1. razredajepočetni-nivo, zavareni cijevni šip velikog-promjeraza primenu temelja sa relativno niskim zahtevima za čvrstoćom. Sa minimalnom granom tečenja od30.000 psi (205 MPa), nudi anekonomično rešenjeza projekte sa lakim-opterećenjima gdje nisu potrebni viši- razredi čvrstoće (razred 2 ili 3). Proces proizvodnje LSAW omogućava proizvodnju cijevi od12" do 64" prečnikasa debljinama zida do80 mmi dužine do32 m, što ga čini raznovrsnom opcijom za različite potrebe izgradnje i temelja. Ocjena 1 je pogodna zaplitki temelji, privremeni podupirači i opće konstrukcijske primjenegdje je optimizacija troškova važna i izračunata opterećenja dozvoljavaju korištenje najnižeg razreda čvrstoće. Razmislite o postojanim temeljima velikog-opterećenjaRazred 2(najčešći) iliOcjena 3(najveća snaga) umjesto toga.





