

ASTM A178 ERW cijev
Osnovni pregled
ASTM A178 (identično ASME SA-178)je standardna specifikacija zaelektrično-otporno-zavarene (ERW) cijevi od ugljičnog čelika i ugljičnog-manganskog čelikanamenjen za upotrebu kaokotlovske cijevi, kotlovski dimnjaci, dimnjaci pregrijača i sigurni krajevi[citiranje:2, citat:4]. Ove cijevi su posebno dizajnirane da izdrže visoke temperature i pritiske u sistemima za proizvodnju pare{3}}.
Ime Objašnjenje
| Part | Značenje |
|---|---|
| ASTM | ASTM International (Američko društvo za ispitivanje i materijale) |
| A178 | Standardna specifikacija za električne-otporne-zavarene cijevi od ugljičnog čelika i ugljičnog-manganskog čelika i cijevi za pregrijač |
| ERW | Električni otporni zavareni – cijev formirana od čeličnog kotura i uzdužno zavarena bez dodatnog metala |
Ključne karakteristike
| Feature | Opis |
|---|---|
| Manufacturing | Electric Resistance Welded (ERW) – visoko{0}}proces zavarivanja |
| Ocjene | Ocjena A(niskougljični čelik),Razred C(srednji ugljični čelik),Ocena D(ugljični-mangan čelik) [citiranje:3, citat:4] |
| Raspon veličina | 1/2 do 5 inča (12,7 do 127 mm) vanjskog prečnika |
| Wall Thickness | 0,035 do 0,360 inča (0,9 do 9,1 mm) minimalni zid |
| Primarna aplikacija | Cijevi za kotlove, pregrijači, izmjenjivači topline, kondenzatori [citiranje:1, citat:4] |
Hemijski sastav
| Element | Ocjena A | Razred C | Ocena D |
|---|---|---|---|
| ugljik (C) | 0,06 – 0,18% [citat:1, citat:7] | 0,35% max [citiranje:4, citat:7] | 0,27% max [citiranje:4, citat:7] |
| mangan (Mn) | 0,27 – 0,63% [citat:1, citat:7] | 0,80 – 1,15% max [citat:4, citat:7] | 1.00 – 1.50% |
| fosfor (P) | 0,035% max [citiranje:1, citat:4] | 0,035% max [citiranje:4, citat:7] | 0,030 – 0,035% max |
| sumpor (S) | 0,035% max [citiranje:1, citat:4] | 0,035% max [citiranje:4, citat:7] | 0,015 – 0,035% max |
| silicijum (Si) | 0.10 – 0.35% | - | 0,10% min |
Mehanička svojstva
| Nekretnina | Ocjena A | Razred C | Ocena D |
|---|---|---|---|
| Vlačna čvrstoća (min) | 325 MPa (47,100 psi) [citiranje:1, citat:4] | 415 MPa (60.000 psi) [citiranje:4, citat:7] | 485 MPa (70.000 psi) [citiranje:4, citat:7] |
| Jačina tečenja (min) | 180 MPa (26,100 psi) [citiranje:1, citat:4] | 255 MPa (37.000 psi) [citiranje:4, citat:7] | 275 MPa (40.000 psi) [citiranje:4, citat:7] |
| Izduženje (min) | 35% [citiranje:1, citat:4] | 30% [citiranje:4, citat:7] | 30% [citiranje:4, citat:7] |
| tvrdoća (maks.) | 72 HRB | - | - |
Dimenzionalne specifikacije
| Parametar | Raspon/Tolerancija |
|---|---|
| Vanjski prečnik | 1/2" do 5" (12,7 do 127 mm) |
| Wall Thickness | 0,035" do 0,360" (0,9 do 9,1 mm) |
| Dužina | 3 m, 6 m, 9 m, 18 m |
| OD tolerancija (< 50 mm) | ±0,05 mm |
| OD tolerancija (veća ili jednaka 50 mm) | ±1% |
| Tolerancija debljine zida | ±10% do ±12,5% [citat:4, citat:7] |
Zahtjevi za toplinsku obradu
nakon zavarivanja,sve cijevi će biti termički obrađene na temperaturi od 1650 stepeni F (900 stepeni) ili višoja nakon toga slijedi hlađenje na zraku ili u rashladnoj komori peći-kontrolisane atmosfere.
Hladno vučene cijeviće se termički obraditi nakon završnog{0}}prolaska hladnog izvlačenja na temperaturi od1200 stepeni F (650 stepeni) ili više
Čelik razreda D mora biti ubijen(potpuno deoksidirano)
Zahtjevi za testiranje
| Test Type | Requirement |
|---|---|
| Test spljoštenja | Procjenjuje duktilnost i čvrstoću [citiranje:4, citat:7] |
| Test flare | Određuje sposobnost da izdrži deformaciju [citiranje:4, citat:7] |
| Crush Test | Za cijevi razreda A |
| Test napetosti | Provjerava vlačnu i čvrstoću tečenja |
| Hidrostatički test | Osigurava da zavareni šav i tijelo cijevi izdrže specificirani pritisak [citiranje:4, citat:7] |
| Nedestruktivni električni test | Otkriva nesavršenosti duž zavarenog šava [citiranje:4, citat:7] |
| Test obrnutog spljoštenja | Dodatna provjera integriteta zavara |
Poređenje ocjena
| Karakteristika | Ocjena A | Razred C | Ocena D |
|---|---|---|---|
| Sadržaj ugljika | Najniži (0,06-0,18%) | Više (0,35% max) | srednji (maks. 0,27%) |
| Snaga | Najniže | Viša od A razreda | Najviša (70.000 psi vlačna snaga) |
| Mangan | 0.27-0.63% | 0.80-1.15% | 1.00-1.50% |
| Tipična upotreba | Cijevi za kotlove opće{0}} | Viši zahtjevi mehaničkih svojstava | Najveći zahtjevi za čvrstoćom |
| Pogodnost za kovačko zavarivanje | Pogodno | Nije prikladno za siguran-završetak | Nije prikladno za siguran-završetak |
Uobičajene aplikacije
| Aplikacija | Opis |
|---|---|
| Boiler Tubes | Koristi se u kotlovskim sistemima za proizvodnju pare [citiranje:1, citat:4] |
| Pregrejači | Izdrži visoke temperature i pritiske [citiranje:4, citat:7] |
| Izmjenjivači topline | Olakšati prijenos topline u industrijskim primjenama [citiranje:1, citiranje:4] |
| Kondenzatori | Ključne komponente u rashladnim sistemima |
| Safe Ends | Za okruženja visoke{0}}temperature i visokog{1}}pritiska [citiranje:4, citat:7] |
Međunarodni ekvivalenti
| ASTM Grade | korejski/japanski (KS/JIS) | njemački (DIN) |
|---|---|---|
| Ocjena A | STBH 340 / STB 35 [citiranje:4, citat:7] | St 37.8 (1.0315) [citiranje:4, citat:7] |
| Razred C | STBH 410 / STB 42 [citiranje:4, citat:7] | St 42.8 (1.0498) [citiranje:4, citat:7] |
Ključne prednosti
| Prednost | Opis |
|---|---|
| Isplativo- | ERW proces je ekonomičan, smanjuje troškove materijala i proizvodnje |
| Visoka efikasnost | Proces zavarivanja daje jak, ujednačen kontinuirani zavar |
| Svestranost | Pogodno za niz primjena na visokim{0}}temperaturama i visokim{1}}pritiscima |
| Efikasnost prenosa toplote | Optimizirano za performanse kotla i izmjenjivača topline |
| Višestruke ocjene | Odabir stepena omogućava usklađivanje svojstava sa uslovima rada |
Važna razmatranja
1. Odabir razreda
Ocjena A: Za primjene opće{0}}namjene gdje su prihvatljiva niža mehanička svojstva
Razred C: Za aplikacije koje zahtijevaju veća mehanička svojstva
Ocena D: Za aplikacije koje zahtijevaju najveću čvrstoću i poboljšanu otpornost na koroziju
2. Ograničenja veličine
Standardne veličine: 1/2" do 5" OD
Mogu se ugraditi i druge dimenzije ako su ispunjeni svi zahtjevi
Zahtjevi mehaničkih svojstava ne primjenjuju se na cijevi manje od 1/8" ID ili 0,015" debljine
3. Proces proizvodnje
Cijevi se proizvode električnim{0}}postupkom otpornog zavarivanja
Kao osnovni materijal koristi se vruće{0}}valjani čelik
Nakon zavarivanja, sve cijevi prolaze obaveznu toplinsku obradu
4. Stanje površine
Gotove cijevi moraju biti bez kamenca
Mala količina oksidacije se ne smatra kamencem
5. Komplementarni standardi
ASTM A450/A450Mpokriva opće zahtjeve za cijevi od ugljičnog i niskolegiranog čelika
Ovaj standard je referenciran za dodatna ispitivanja i procedure inspekcije
Rezime
ASTM A178 ERW cijevje standardna specifikacija za električne-otpor-zavarene cijevi od ugljičnog čelika i ugljičnog-manganskog čelika koje se koriste u kotlovima, pregrijačima i izmjenjivačima topline [citiranje:1, citat:4, citat:9].
Ključne karakteristike:
Dostupna tri razreda– Grade A (niski ugljik, 180 MPa prinos), Grade C (srednji ugljik, 255 MPa prinos), Grade D (ugljik-mangan, 275 MPa prinos)
Raspon veličina– 1/2" do 5" OD sa debljinama zida od 0,035" do 0,360"
Obavezna termička obrada– Sve cijevi termički obrađene na 1650 stepeni F (900 stepeni) minimum nakon zavarivanja
Strogo testiranje– Električna ispitivanja spljoštenja, baklje, hidrostatička i nedestruktivna [citiranje:4, citat:7]
Uobičajene aplikacije:
Cijevi za kotlove i dimne cijevi pregrijača [citiranje:1, citat:4]
Izmjenjivači topline i kondenzatori [citiranje:1, cit.:4]
Sigurni krajevi za {{0}usluge na visokim temperaturama
Međunarodni ekvivalenti:
KS/JIS: STBH 340/STB 35 (Grade A), STBH 410/STB 42 (Grade C) [citiranje:4, citiranje:7]
DIN: St 37,8 (Grade A), St 42,8 (Grade C) [citiranje:4, citiranje:7]
Prilikom naručivanja navedite: količinu, naziv proizvoda, debljinu stijenke, standardnu specifikaciju, kvalitetu, veličinu, jediničnu dužinu i završnu obradu. na primjer:ASTM A178 Grade A ERW cijev za kotao, 2″ OD × 0,120″ zid, 6 m dužine .





