

API 5L PSL2 Grade B ERW čelična cijev
Osnovni pregled
API 5L PSL2 Grade B ERW (Electric Resistance Welded) čelična cijevjepočetni-nivo specifikacija PSL2 linije cijevi, nudi poboljšani kvalitet u odnosu na PSL1 sa strožim hemijskim kontrolama, obaveznim ispitivanjem na udar i potpunom sljedivosti. Oznaka "Grade B" označava minimalnu granicu tečenja od35.000 psi (241 MPa), što ga čini standardnim izborom za opću uslugu cjevovoda gdje je potreban kvalitet PSL2 .
Oznaka se rastavlja na sljedeći način:
API 5L: Specifikacija američkog instituta za naftu za linijske cijevi
PSL2: Nivo specifikacije proizvoda 2 (poboljšan kvalitet uz obavezno testiranje)
Razred B: Ugljični čelik s minimalnom granom tečenja od 241 MPa (35 ksi)
ERW: Električni otporni zavareni – cijev formirana od čeličnog kotura i uzdužno zavarena bez dodatnog metala
Ključne specifikacije
| Parametar | Specifikacija |
|---|---|
| Standard | API 5L (46. izdanje, usklađeno sa ISO 3183) |
| Nivo specifikacije proizvoda | PSL2 |
| Ocjena | B (L245 u ISO notaciji) |
| Minimalna snaga prinosa | 241 MPa (35.000 psi) |
| Maksimalna snaga prinosa | 448 MPa (65.000 psi)– PSL2 specificira i min i max |
| Minimalna vlačna čvrstoća | 414 MPa (60.000 psi) |
| Maksimalna vlačna čvrstoća | 758 MPa (110.000 psi) |
| Odnos-prema-zateznosti (maks.) | 0.93 |
| Manufacturing Type | ERW (Electric Resistance Welded) / HFW |
| Raspon veličina (ERW) | 1/2" do 24" (21,3 mm do 610 mm) OD; dostupno do 26" |
| Wall Thickness | Raspored 10 do 160, STD, XS; do 140 mm |
| Dužina | SRL, DRL, 20 stopa, 40 stopa, 5–12 m |
| End Finishes | Obični krajevi, zakošeni krajevi |
| Premazi | FBE, 3LPE/3LPE, farbanje u crno, lakirano |
Hemijski sastav (PSL2 zavarene cijevi)
| Element | Maksimalni % | PSL1 Poređenje |
|---|---|---|
| ugljik (C) | 0.22% | 0,26% (stroža kontrola) |
| mangan (Mn) | 1.30% | 1,20% (nešto više) |
| fosfor (P) | 0.025% | 0,030% (strože) |
| sumpor (S) | 0.015% | 0,030% (50% smanjenje) |
| silicijum (Si) | 0,45% max | Nije navedeno za PSL1 |
Napomena: PSL2 takođe zahteva izračunavanje i kontrolu ekvivalenta ugljenika (CE).
Mehanička svojstva
| Nekretnina | PSL2 zahtjev | PSL1 Poređenje |
|---|---|---|
| Jačina tečenja (min) | 241 MPa (35.000 psi) | Isti minimum |
| Snaga tečenja (maks.) | 448 MPa (65.000 psi) | Nije navedeno |
| Vlačna čvrstoća (min) | 414 MPa (60.000 psi) | Isti minimum |
| Vlačna čvrstoća (maks.) | 758 MPa (110.000 psi) | Nije navedeno |
| Odnos{0}}prema{1}}zateznosti | 0,93 max | Nije navedeno |
| Izduženje | Po API 5L formuli | Ista formula |
| Charpy Impact (CVN) | Obaveznona specificiranoj temperaturi | Nije potrebno |
Dimenzionalne tolerancije
| Parametar | Raspon veličina | Tolerancija | Izvor |
|---|---|---|---|
| OD tijela cijevi | 219,1-457 mm | ±0.75% | |
| OD tijela cijevi | 508-610 mm | ±0.75% | |
| Krajevi cijevi (219,1-273,1 mm) | - | +1.6 mm / -0,4 mm | |
| Krajevi cijevi (274-320 mm) | - | +2.4 mm / -0,8 mm | |
| Krajevi cijevi (323,9-457 mm) | - | +2.4 mm / -0,8 mm | |
| Debljina zida (508-610 mm) | - | +19.5% / -8% | |
| Debljina zida (219,1-457 mm) | - | +15% / -12.5% |
ERW proizvodni proces
ERW čelična cijev je elektrootporna zavarena cijev ravnog šava proizvedena kontinuiranim procesom:
Odmotavanje– Čelični kalem je odmotan i nivelisan
Priprema rubova– Rubovi trake su glodani za pravilno zavarivanje
Formiranje– Čelična traka se hladno-formira u cilindrični oblik
Električno indukcijsko zavarivanje– Visoko{0}}zavarivanje spaja ivice bez dodatnog metala
Toplinska obrada– Zavareni šav je normalizovan kako bi se poboljšala struktura zrna
Određivanje veličine– Cijev prolazi kroz valjke za dimenzioniranje kako bi se postigle konačne dimenzije
NDT– 100% ne-testiranje (ultrazvučna ili vrtložna struja) zavarenog šava
Hydrostatic Testing– Svaka cijev pojedinačno ispitana na integritet pritiska
End Finishing– pripremljeni krajevi (obični ili zakošeni)
Zahtjevi za testiranje (PSL2)
| Test Type | Requirement | Bilješke |
|---|---|---|
| Chemical Analysis | Po toplinskoj parceli | Strože PSL2 granice |
| Test zatezanja | Po lotu | Provjerava minimalna i maksimalna ograničenja |
| Odnos{0}}prema{1}}zateznosti | Manje ili jednako 0,93 | Obavezna verifikacija |
| Charpy Impact Test (CVN) | Obavezno | Obavezno za sve klase PSL2 |
| DWTT (test pada težine) | Kada je navedeno | Za otpornost na lom |
| Test spljoštenja | Potrebno za ERW cijev | Provjerava duktilnost |
| Test savijanja | Obavezno | Provjerava integritet zavara |
| Hidrostatički test | Svaka cijev | Provjera integriteta pritiska |
| NDT (ultrazvučna/vrtložna struja) | 100% zavareni šav | Obavezno za PSL2 |
| Testiranje tvrdoće | Za kiselu uslugu | Potrebno je mapiranje tvrdoće |
Poređenje PSL1 i PSL2 za razred B
| Feature | PSL1 razred B | PSL2 razred B | Značaj |
|---|---|---|---|
| Ugljik (C) max | 0.26% | 0.22% | Bolja zavarljivost, niža tvrdoća HAZ |
| Sumpor (S) max | 0.030% | 0.015% | 50% smanjenje– kritično za žilavost i HIC otpornost |
| Fosfor (P) max | 0.030% | 0.025% | Poboljšana žilavost i zavarljivost |
| Mangan (Mn) max | 1.20% | 1.30% | Nešto više za snagu |
| Snaga prinosa | 241 MPa samo min | Opseg 241-448 MPa | Sprečava materijale koji su pre-čvrsti |
| Zatezna čvrstoća | 414 MPa samo min | Opseg 414-758 MPa | Osigurava konzistentna mehanička svojstva |
| Odnos{0}}prema{1}}zateznosti | Nije navedeno | Manje ili jednako 0,93 | Osigurava adekvatnu duktilnost |
| Charpy udarno ispitivanje | Nije potrebno | Obavezno | Garantuje otpornost{0} na niske temperature |
| Ekvivalent ugljika (CE) | Nije potrebno | Proračunato i kontrolisano | Osigurava dobru zavarljivost na terenu |
| NDT zahtjevi | Standard | Strožije | Bolja detekcija kvarova |
| Sljedivost | Nivo serije | Puna sljedivost -po{1}} cijev | Kompletna kvalitetna dokumentacija |
| Certifikacija | Opciono | Obavezno | EN 10204 Tip 3.1 ili 3.2 |
Uobičajene aplikacije
| Aplikacija | Opis |
|---|---|
| Kopneni prijenos nafte i plina | Srednji{0}}cjevovodi za sirovu naftu i prirodni plin |
| Skupljanje i distribucija prirodnog plina | Povezivanje bunara s postrojenjima za preradu; regionalne gasne mreže |
| Mreža za prijenos vode | Komunalni i industrijski vodovodi |
| Sour Service | H₂S okruženja (sa dodatnim zahtjevima) |
| -Usluga niske temperature | Primene koje zahtevaju zagarantovanu udarnu žilavost |
| Industrijski procesni cjevovodi | Rafinerije, hemijska postrojenja |
| Cjevovodna stanica i terminalni cjevovod | Kompresorske stanice, pumpne stanice, mjerni objekti |
| Podmorski cjevovodi | Offshore i pomorske aplikacije |
Ključne prednosti
| Prednost | Opis |
|---|---|
| Zagarantovana čvrstoća | Obavezno Charpy testiranje na udar osigurava performanse na niskim{0}}temperaturama |
| Stricter Chemistry | 50% manji sadržaj sumpora poboljšava zavarljivost i HIC otpornost |
| Kontrolisana snaga | Maksimalna čvrstoća popuštanja sprječava materijale koji su pre-naporni koji mogu uzrokovati probleme sa zavarivanjem |
| Potpuna sljedivost | Sljedivost cijevi-po{1}}za potpunu kvalitetnu dokumentaciju |
| Enhanced NDT | Strožiji zahtjevi ne-destruktivnog testiranja |
| Dual Certification | Često dvostruko-certificiran sa ASTM A106 stepenom B |
| Isplativo- | ERW proces omogućava ekonomičnu proizvodnju za veličine do 24" |
Važna razmatranja
1. PSL2 razred B naspram PSL1 razred B
PSL2je specificirano kada je potrebna zagarantovana otpornost na niske-temperature, strožija kontrola hemije ili otpornost na kiselu upotrebu
PSL1ostaje prikladan za opće usluge, vodovodne mreže i ne-kritične aplikacije
Premija troškova za PSL2 opravdana je poboljšanim testiranjem i kontrolom kvaliteta
2. Ograničenja veličine
Proizvodnja ERW za Grade B je obično dostupna do24-26 inča (610 mm) OD
Veći prečnici zahtevaju proizvodnju LSAW ili SSAW
3. Ekvivalentne ocjene
ISO 3183: L245
ASTM A106: Razred B (bešavno, slična hemija)
ASTM A53: Ocjena B (slično)
GB/T 9711: L245
4. Uvjeti isporuke
PSL2 Grade B može se isporučiti sa sufiksima termičke obrade koji ukazuju na stanje:
BR: Kao-umotano
BN: Normalizovan
BQ: Ugašen i kaljen
BM: Termomehanički valjan
5. Opcije premaza
FBE (Fusion Bonded Epoxy): Zaštita od korozije za ukopane cjevovode
3LPE (3-slojni polietilen): Najčešći za ukopane cjevovode
crno (golo): Standardna završna obrada
Lak/ulje protiv {0}rđe: Privremena zaštita tokom transporta
6. Certifikat o ispitivanju mlina
Obično se pruža kaoEN 10204 Tip 3.1sa punim rezultatima testa
Inspekcija{0}}treće strane (SGS, BV, Lloyds) dostupna na zahtjev
7. Sour Service Capability
PSL2 Grade B sa dodatnim zahtjevima može se koristiti za kiselu upotrebu (H₂S okruženja), uključujući:
Ispitivanje tvrdoće (manje ili jednako 248 HV10)
HIC i SSC testiranje prema NACE MR0175/ISO 15156
Sadržaj sumpora može biti dodatno ograničen na manje od ili jednako 0,002%
Rezime
API 5L PSL2 Grade B ERW čelična cijevje početna-specifikacija PSL2 linije cijevi, koja nudi poboljšani kvalitet u odnosu na PSL1 sastrožije hemijske kontrole(S manje ili jednako 0,015%, P manje ili jednako 0,025%),obavezno ispitivanje udara po Charpyju, granice maksimalne snage(prinos manji ili jednak 448 MPa),Kontrola omjera popuštanja-prema-zatezanju(Manje ili jednako 0,93), ipuna cijev-po-sljedivost .
Sa minimalnom granom tečenja od241 MPa (35.000 psi)– isto kao PSL1 Grade B – ali sa znatno strožim kontrolama, PSL2 Grade B je poželjan izbor za aplikacije koje zahtijevaju zagarantovanu otpornost na niske-temperature, sposobnost kiselog servisa ili usklađenost sa regulisanim zahtjevima cjevovoda.
Ključne karakteristike:
Dostupno uPSL2nivo kvaliteta sa poboljšanim zahtevima za testiranje
ProizvođačERW proces– veličine od 1/2" do 24" OD
Obavezno ispitivanje udara po Charpyjuosigurava performanse na niskim-temperaturama
50% manji sadržaj sumpora(0,015% vs. 0.030%) poboljšava žilavost i HIC otpornost
Maksimalna granica popuštanja(448 MPa) sprečava materijale pre-kore čvrstoće
Potpuna sljedivostod proizvodnje čelika do gotovih cijevi
Uobičajene aplikacije uključuju:
Kopneni transportni cjevovodi nafte i gasa
Mreže za prikupljanje i distribuciju prirodnog gasa
Prijave kiselih usluga (sa dodatnim zahtjevima)
Niska{0}}usluga koja zahtijeva zagarantovanu udarnu žilavost
Regulirani cjevovodi prema FERC-u, DOT-u ili drugim ovlaštenjima
Podmorski i morski cjevovodi
Prilikom naručivanja navedite:API 5L PSL2 Grade B ERW čelična cijev, veličina (OD x WT), dužina, završna obrada (ravna/košena), uvjet toplinske obrade (BR/BN/BQ/BM ako je potrebno), zahtjevi premaza (FBE/3LPE/goli) i svi dodatni zahtjevi (kiseli servis, dodatni NDT). Sertifikat o ispitivanju mlina prema EN 10204 Tip 3.1 je standardan.





